niedziela, 6 kwietnia 2014

Fragmenty wstępu......czyli o Trębickich.

Antoni-poseł Sejmu Czteroletniego.Dodam iż w 1810 roku wraz z Ludwikiem Gutakowskim działał w Towarzystwie Gospodarczo- Rolniczym a od stycznia 1811 r w Towarzystwie Przyjaciół Nauk. Od 1798 r był dzierżawcą dóbr rządowych Łomna (po kasacie przez pruskie władze zakonu kanoników regularnych z Czerwińska) , które dostał w dzierżawę od władz pruskich. Kaucję-wadium dierżawne z dóbr Jabłonna, sąsiadujących przez Wisłę z Łomną wpłacił mu książe Józef Poniatowski.
Maria wnuczka Antoniego-przyjaciółka C.K.Norwida.
Syn Antoniego-Aleksander.

Wanda-żona Aleksandra.

Maria (córka Aleksandra i Wandy).

ppłk.Stanisław Kasznica ps. Wąsowski (syn wnuczki Antoniego Izabeli).


Maria z Trębickich Ignacowa Drozdowska z synem Józefem.







Był poddany ostracyzmowi po ,,niwyjaśnionej "do końca roli w wydaniu eks-podkanclerzego Ks.H.Kołłątaja o której szczególowo pisze w książce jak wyżej podana okładka tj.pamiętnikach(na stronach 448-451).Wg. niego gen.Madaliński wydał list gończy (Telatycki , oficer kawalerii narodowej miał otrzymać rozkaz).Trębicki miał go od tego odciągać.Telatycki miał jako ,,swego dobroczyńcę" poddanego wcześniej ,,menażowaniu"(str 451) Ignacego Potockiego.Ostracyzm  , któremu był poddany Trębicki popierał gen.Zajączek (byli razem z ks.H.Kołłątajem więzieni przez Austriaków w Przemyślu).
W dniu 8 .IX .1817 r Józef Wybicki bezskutecznie prosił namiestnika Zajączka w sprawach Trębickiego.
Pamiętniki póżniej na str.454 urywają się - tam pisze o carze Pawle.Bezsprzecznie ostatnie lata Antoni Trębicki  spędził w ,,depresji" po zastrzeleniu w czasie Nocy Listopadowej jego syna gen.Stanisława Trębickiego (ojca Marii-przyjaciółki C.K.Norwida).Okoliczności tego wydarzenia też są tragiczne gdyż powstańcy prowadząc gen,Stanisława T. pomyłkowo zabili jego przyjaciela gen.Nowickiego , którego pomylili z rosyjskim gen.Lewickim.Musiał ostro protestować i zginął.Piszą też o Antonim Trębickim iż przystąpił do targowicy (a to też nie do końca prawda)-napisał akces ( jako zależny materialnie od króla St.A.Poniatowskiego) oraz jak większośc szlachty nie mającej wyboru (str.22)-ale tak ,że akces nie został przyjęty.Wcześniej króla namawiali Litawor Joachim Chrieptowicz i podkanclerzy ks.H.Kołłątaj (na nieco innych warunkach)-dodam iż do końca przeciwni targowicy byli marszałek sejmu Stanisław Małachowski i Ignacy Potocki. Wtedy 2/3 składu poszerzonego rzadu RP głosowało za przystąpieniem krola do targowicy(za był również ks.H.K.).Na str. 553-objasnienie (120):Trębi
/s899/Czosn%25C3%25B3w_%2528gmina%2529_location_map%2B%25281%2529.png" style="display: block; padding: 1em 0; text-align: center; ">
cki należał - DO TYCH POSŁÓW , KTÓRZY PIERWSI POWIADOMILI I PRZESTRZEGLI SEJM O KNOWANIACH W JASSACH MAGNATÓW , PRZYGOTOWUJĄCYCH JUŻ W OPARCIU O POMOC KATARZYNY II PRZYSZŁĄ KONFEDERACJE PRZECIW KONSTYTUCJI 3 MAJA.NASTĘPNIE , 6 XII 1791R-W WYSTĄPIENIU SEJMOWYM RADZIŁ DZIAŁAĆ ENERGICZNIE PRZECIWKO ZDRADZIE.
Absolwent Akademii Drezdeńskiej-rzeżbiarz i malarz -wnuk Antoniego Trębickiego (syn Kazimierza-brata gen.Stanisława Trębickiego).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz